Ara
Satıcı Puanı: 9,9
Kitapsec.com müşterileri tarafından verilen zamanında gönderim, paketleme ve genel alışveriş deneyimi puanlarına göre satıcı puanı hesaplanmaktadır. Değerlendirmeler son 6 ay içerisinde yapılan değerlendirme sayısını vermektedir.

Taksirli Suçlar Yetkin Yayınları

SÜPER FİYAT
150.00 TL
Mağaza : KitapSeç
9,9
Yayınevi / Marka : Yetkin Yayınları
Yazar : Onur Yiğit
ISBN : 9789754648553
Kazanacağınız Puan : 150 Puan
Sayfa Sayısı : 230
Kitap Ebatı : 16x24
Bugün Ziyaret : 19 kişi bu ürüne baktı
Kargo İndirimi : 399 TL üzeri Kargo BEDAVA
Tedarik Süresi : En geç 07 Ekim Cumartesi gününe kadar
Bu ürün size KitapSeç tarafından gönderilecektir

Taksirli Suçlar Yetkin Yayınları

Toplum halinde yaşama zorunluluğu ve gelişen teknoloji, insanoğluna sağladığı kolaylıklar yanında bir çok sorunu da beraberinde getirmiştir. Ka­labalıklaşan şehirler, önlenemez şekilde ilerleyen teknoloji ve kar­ma­şık­la­şan yaşam nedeni ile gerek kasıtlı ve gerekse taksirli suç oranları artmıştır. An­cak taksirli suçlar, herhangi bir suç işleme kastı olmaksızın, ha­yatın olağan akışı içinde hareket eden insanı konu alması bakımından, ka­sıtlı suçlara na­zaran çok daha geniş bir alana sahiptir. Öyle ki, herkes olağan yaşamı içinde bir taksirli suçun faili veya mağduru olma riski altındadır. Gerek kanun ko­yucu tarafından yapılan mevzuatsal dü­zen­le­me­ler­le, gerekse uygulayıcılar tarafından yapılan denetimler ile bu risklerin ön­len­mesi, önlenemez durumda ise azaltılması  amaçlanmaktadır. Bugün top­lum­sal yaşamımızı düzenleyen trafik kuralları, iş sağlığı ve güvenliği ku­ralları, ateşli silahlar ile ilgili ku­ral­lar ve benzeri pek çok düzenlemenin te­melinde, muhtemel risklerin ön­len­mesi veya  önlenemez risklerin azal­tılm­a­sı gayesi yatmaktadır. Bu gayenin ger­çekleştirilmesinde birincil gö­rev, düzenlenen kurallara uyma yü­küm­lü­lü­ğü altındaki insana düş­mek­te­dir. Her insan, top­lumsal yaşamı düzenleyen ve toplumsal risklerin minimize edilmesini amaç­layan kurallara uymak ve bu kuralların gereğini yerine ge­tir­mek zorundadır. İşte insanın toplumsal düzeni sağlayan bu ku­ral­lara uyma yükümlülüğünü, tedbirsizlik, dikkatsizlik ve benzeri se­beplerle yerine ge­tir­memesi du­ru­mun­da  taksirli suç kavramı ile kar­şı­la­şı­yo­ruz.

Ancak taksirli suçların niteliği gereği uygulamada, istenmeden meydana getirilen sonuçlarda kusurluluğun bulunup bulunmadığını, bulunmakta ise sorumluların kimler olduğunu ve kusurluluklarının niteliğini belirlemek pek de kolay değildir. Çünkü taksir kavramı, tanımında yer alan tedbirsizlik, dik­katsizlik gibi subjektif unsurlar nedeni ile, belli bazı objektif kriterler baz alınarak saptanabilecek bir nitelik taşımamaktadır. Bu nedenle her olayın özelliğine göre ayrı bir belirleme ve değerlendirme yapılmasını ge­rek­tir­mek­tedir. Suçun faili, meydana gelen olaya istemeden sebebiyet verdiği için bu belirleme ve saptama daha büyük bir önem taşımaktadır.

Bu kitap kapsamında, ilk olarak kusurluluk kavramı ve unsurları üze­rin­de kısaca durulduktan sonra, kast  ile taksir kavramları  ele alınacak; taksir, bi­linçli taksir, olası kast ve kast kavramları arasındaki farklar ortaya ko­nu­la­cak ve uygulamada karşılaşılan sorunlar ilgili Yargıtay kararları ışığında  çö­zülmeye çalışılacaktır. Son olarak da, günümüz iş hayatında, teknolojik ge­liş­melere paralel olarak büyük bir önem kazanan iş kazaları, cezai boyutu ile incelenecek ve değerlendirilecektir. (Önsöz'den)


    Kusurluluk Kavramı
    Taksir, Bilinçli Taksir, Olası Kast ve Kast Kavramları
    Bu kavramların Karşılaştırılarak Farklarının Ortaya Konulması
    Taksirli Suç Türü Olarak İş Kazaları
 

Bu Ürüne Bakanlar Bunlarada Baktı
Kategoriye Ait En Çok Satan Ürünler
Kategoriler